You are currently viewing Sighișoara – rodné mesto grófa Drakulu ?

Sighișoara – rodné mesto grófa Drakulu ?

Doba čítania: 4 min

Keď sa povie Rumunsko, každého hneď napadne Drakula, čo je výborný potenciál na rozvoj a propagáciu krajiny. Rodisko Drakulu, po správnosti Vlada III. Țepeșa (Cepeša), ktorý sa preslávil nielen napichávaním nepriateľov na kôl (čo sa naučil v Turecku), odkiaľ vznikol aj prívlastok Țepeș – napichávač/narážač, ale hlavne ho preslávil román od Brama Stokera.

Práve v krásnom historickom mestečku Sighisoara, zaradeného do svetového dedičstva UNESCO sa pravdepodobne gróf Drakula narodil. Čo je ale isté, že v dome na námestí rovno oproti hodinovej veži s orlojom žil jeho otec Vlad II. práve v rokoch, kedy sa mal Drakula narodiť. Tabuľa hovorí “În această casă a locuit între anii 1431-1435 domnitorul Țării Românești Vlad Dracul, fiul lui Mircea cel Bătrân,” (V tomto dome, žil medzi rokmi 1431-1435 vládca Valašska Vlad Dracul, syn Mircea cel Bătrân). V rodnom dome Drakulu je aj reštaurácia s vchodom z ulice Strada Cositorarilor. Obsluha, ale bola veľmi chabá, tak sme sa rovno otočili. Snáď budete mať vy viac šťastia.

Hlavná časť mesta plná historických pamiatok v podstate tvorí pár ulíc, avšak všetky sú na hradnom kopci (Cetate) ktorého dominantou je hodinová veža zo 14. stor. s orlojom, ktorý hrá každú hodinu. Vstup na vežu, odkiaľ je výhľad na Cetate je 15 lei (3 eur) ale otvorená je len do 15:30. Ak náhodou výhľad nestihnete, nezúfajte na Sighisoaru sa vám naskytne krásny výhľad aj z okolia evanjelického kostola Biserica Mănăstirii, kam sa dostanete za 15 lei (3 eura).

Biserica Mănăstirii
Pohľad na mesto Sighișoara

 

Hneď vedľa kostola je socha hlavy Drakulu (Vlada III. Țepeșa), na ktorú určite nezabudnite. Po prechádzke po starom meste, môžete navštíviť aj veľa kaviarničiek, ako Medieval Cafe Restaurant alebo akúkoľvek, na ktorú natrafíte po ceste. Pár ich nájdete aj na Piața Cetății odkiaľ ak budete pokračovať rovno dostanete sa zas ku katolíckemu kostolu Sv. Jozefa (Sf. Iosif). Kúsok od kostola sa nachádza park so sochou Sándora Petőfi, ktorý zomrel práve v Sighișoara. Hradby obklobuju celé staré mesto s niekoľkými hradnými vežami Turnul Cizmarilor (obuvníka), Turnul Franghierilor (povrazníka), Turnul Macelarilor (mäsiara), Turnul Cojocarilor (kožušníka), Turnul Croitorilor (krajčíra) , Turnul Fierarilor (kováča) Turnul Tăbăcarilor (garbiara) Turnul Cositorarilor (klampiara) a samozrejme najznámejšia hodinová veža.

Jedným super zážitkom je aj prechádzka pod zakrytými drevenými schodmi (Scara acoperită), ktoré vedú k Bazilike sv. Mikuláša a k mestskému cintorínu. Aby ste sa dostali hore musíte zdolať 176 schodov. Vstup do kostola je 5 lei (euro) a v kostole nájdete fresky z 15 storočia a hneď pri výstupe zo schodov nájdete školu. Chcelo by sa vám dennodenne chodiť po 176 schodoch do školy ?

Scara acoperită
Drakula a Sedmohradsko

Toto historické mestečko určite stojí za návštevu ak sa nachádzate v Transylvánii. Najjednoduchšie je dostupné autom, kde zaparkujete priamo pod hradbami za smiešnu sumu 5 lei (euro). Počas hlavnej dovolenkovej sezóny sa sem hrnú turistické skupiny, ktorým ja osobne sa radšej vyhýbam. Uberajú mi na zážitku a atmosfére mesta. Ak by ste chceli byť veľmi turistický, môžete si vychutnať aj jazdu vláčikom po Sighișoare, ale to by ste sa obrali o potulky po nádherných historických uličkách.

Kaviarne v meste

Drakula láka turistov na toto miesto už veľmi dlho. Tajomnosť tohto príbehu s kombináciou stredovekej atmosféry dodáva všetkému iný rozmer. Zaujíma vás viac detailov ohľadne Drakulu ? Tak pár zaujímavých faktov nájdete na Instaposte.